Kunstiteraapia

Kunstiteraapia on psühholoogia meetod, mis annab võimaluse erinevate loomingulise eneseväljendamise viiside (joonistamine, muusika, draama) kaudu paremini mõista iseennast, väljendada oma tundeid, realiseerida oma potensiaali, leida lahendusi probleemsetest olukordadest. Alati ei ole võimalik teadvustada ja sõnadega väljendada kõike, mis häirib ja valutab hinge sügavuses, siis tulevad appi kujundid, mis sünnnivad loomingu ajal, ja mis võivad meile rääkida hinges toimuvast ja samuti ka sellest, kuidas sellega toime tulla.

Selleks, et osaleda kunstiteraapia tegevustes ei pea olema professionaalne kunstnik, skulptor või tantsija. Looming on loomulik inimese seisund (tuletage meelde kuidas mängivad ja joonistavad lapsed). K.G.Jung`ile kuulavad sõnad, et „ looming on hinge liikumine”, osaledes loomingu protsessis, luues oma tähtteose inimesel on võimalus puutuda kokku oma sisemaailmaga. Seejärel arutades ja analüüsides oma teost saab paremini mõista, mis toimub elus ja samuti saada vastused oma küsimustele.

Esmakordselt terminit „kunstiteraapia” hakkas kasutama XX.s 40-s aastates inglise arst ja kunstnik Andrian Hill. Ta märkas, et patsiendid, kes tegelesid kunstiga tunnevad ennast paremini ja tervenemine kulgeb kiiremini. Sellest ajast kunstiteraapia aktiivselt areneb, hetkel kunstiteraapia meetodeid kasutatakse koolides, sotsiaalvaldkonnas, äris, tekivad uued lähenemised ja meetodid. Seoses kaasaegsete tehnoloogiate arenemisega kunstiteraapias hakati aktiivselt kasutama fotograafiat, videot ja erinevaid arvuti programme – see andis alguse eksperimenteerimisele ja erinevate suunade kombineerimisele (näiteks perefoto koos draamaga; savi ja tants; performans jne).

Töös väikeste lastega on väga efektiivsed spetsiaalselt valitud nukud, nende abil laps saab läbimängida ja läbi elada oma hirmud ja keerulised tunded, ja selle läbi vabaneda nendest. Samuti nukud aitavad töös perega, näiteks pereettenduse arutamise käigus pereliikmed hakkavad teadvustama oma rollid, suhete konfliktid ja võimalikud väjapääsud.

kunstiteraapias on loominguliseks eneseväljendamiseks olemas lai arsenal erinevaid võimalusi, millest igaüks võib valida just seda, mis sobib talle kõige paremini, või millest ta hetkel vajadust tunneb. Võib voolida savist ja „maandada” oma pingeid. Võib joonistada värvidega paberil, seinal või isegi näol ja saada teada missugune ma olen. Võib tantsida oma viha tantsu või laulda oma kurbuse laulu. Võib saada oma elu ettenduse autoriks ja teostada oma teekonda. On veel palju erinevaid võimalusi, sest loomingul ei ole piire.

kunstiteraapia abil võib lahendada järgnevaid ülesandeid:

  • Tugevate tunnete ja sisemiste vastuolude väljendamine ja läbitöötamine
  • Sisemise potentsiaali avastamine ja resursside taastamine
  • Suhtlemiskonfliktide põhjuste teadvustamine ja lahendamine
  • Enesehinnangu ja enesekindluse tõstmine.